SkinProjectClinic

Botoks (lub inaczej mówiąc toksyna botulinowa), to niesamowity środek, który podbił branżę medycyny estetycznej. Często jednak pojawiają się mylne wyobrażenia na jego temat. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was spis najczęściej zadawanych pytań, wraz z kompletnymi odpowiedziami. Zapraszamy do lektury i mamy nadzieję, że rozwieje to wszelkie wątpliwości na temat tego preparatu.

Jak często można robić botoks?

Pełny zabieg można wykonać w tej samej okolicy nie częściej niż co 3 miesiące.

Od jakiego wieku można robić botoks?

Wiek nie stanowi kryterium kwalifikacyjnego do poddania się zabiegowi. Decydujące znaczenie mają stan zdrowia pacjenta. Wykonywałam zabiegi korygujące nadpotliwość nawet u bardzo młodych osób. Lwią zmarszczkę redukowałam u pacjentki w wieku 22 lat, podczas gdy niektóre z moich pacjentek po 40. roku życia nie potrzebują interwencji z użyciem toksyny botulinowej.

Czy nie będę wyglądać sztucznie?

Po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej mimika twarzy jest miejscowo ograniczona, co oznacza, że głębokie zmarszczki wokół oczu mogą być mniej widoczne podczas uśmiechu. Niemniej jednak, gdy zabieg jest wykonany profesjonalnie, nie nadaje on twarzy nienaturalnego wyglądu ani nie zmienia jej charakterystycznych rysów. Twarz często wydaje się bardziej wypoczęta, a niektóre zmarszczki zanikają. Warto jednak zauważyć, że częste obawy pacjentek często wynikają z błędnego utożsamiania efektów działania botoksu u z wynikami innych, czasem nadużywanych zabiegów, takich jak nadmierne wypełnianie policzków czy doliny łez za pomocą usieciowanego kwasu hialuronowego.

Czy efekty stosowania botoksu są odwracalne?

Efekt zabiegu z użyciem botoksu generalnie utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, a jego długotrwałość zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, okolicy, która poddana została zabiegowi, oraz ilości użytego preparatu. Jeśli wystąpią działania niepożądane, zwykle są one wynikiem migracji niewielkich ilości leku poza obszar zabiegowy i zazwyczaj ustępują w ciągu 2-6 tygodni. Warto również zauważyć, że nie istnieje antidotum na botoks, można skrócić jego czas działania, a na pewno czas działa tutaj na naszą korzyść.

 

Jak długo utrzymują się efekty botoksu?

Długotrwałość efektu zabiegu z użyciem toksyny botulinowej może być zróżnicowana i jest uzależniona od wielu czynników, takich jak dawkowanie leku, cel zabiegu, styl życia oraz indywidualne predyspozycje pacjenta. Interesującym aspektem jest fakt, że z biegiem czasu i kolejnymi zabiegami częstotliwość wymaganych interwencji może maleć. Innymi słowy, nasz system nerwowy adaptuje się do ograniczonej aktywności mięśni mimicznych, co sprawia, że zabiegi mogą być wykonywane rzadziej.

Czy to prawda, że jeśli przestaniemy używać botoksu, to zmarszczki się pogłębią?

Decydując się na zabieg z użyciem toksyny botulinowej, pacjentka może być pewna, że w trakcie jego działania zmarszczki nie będą się pogłębiać ani formować w obszarach, które poddane zostały terapii. W przypadku rezygnacji z kolejnych zabiegów, zarówno skóra, jak i mimika twarzy wrócą do stanu, jaki obserwowano przed pierwszą aplikacją preparatu.

Co to “baby botox”?

Baby botox, znany również jako mezobotoks, to procedura wykorzystująca minimalne dawki toksyny botulinowej. Zabieg ten nie paraliżuje całkowicie mięśni mimicznych, lecz jedynie delikatnie ogranicza ich aktywność.

Czy zabieg z użyciem botoksu jest bolesny?

Nie, to delikatne wkłucia cienką igiełką porównywalne do ukąszenia komara.

Czy przed botoksem można wykonać znieczulenie?

Znieczulenie skóry kremem jest opcjonalne i zwykle nie jest wymagane, z wyjątkiem zabiegów na nadpotliwość rąk i stóp. Jeśli jednak wybierze się tę opcję, krem należy utrzymać pod okluzją przez ok.30 minut.

Efekty uboczne/działania niepożądane botoksu – co powinno nas zmartwić?

Zaleca się wizytę kontrolną po upływie około 14 dni od zabiegu, kiedy można zaobserwować pełny efekt działania toksyny botulinowej. Pierwsze efekty zauważalne są już po 3-4 dniach. Warto wtedy zwrócić uwagę na ewentualną asymetrię twarzy. Pragnę jednak uspokoić – nikt z nas nie jest idealnie symetryczny, a problem ten często można skorygować poprzez dodatkowe, minimalne podanie toksyny podczas wizyty kontrolnej. Warto również pamiętać, że drobny dyskomfort w miejscu iniekcji czy niewielki siniak nie są powodami do niepokoju.

Czy możliwe jest wykonanie zabiegu z użyciem toksyny botulinowej i zabiegu np. usta lub stymulatorem tkankowym w tym samym dniu?

Jak najbardziej, nie jest to przeciwwskazanie.

 Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł przybliżyć Wam temat toksyny botulinowej. W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z nami! Przed każdym zabiegiem umawiamy bezpłatne konsultacje, aby w pełni wytłumaczyć proces zabiegu, jego efekty oraz jak dbać o swoje ciało po zabiegu.